Jak zniszczyć fizycznie nośniki?

Jedną z metod usuwania danych z nośników jest ich fizyczne zniszczenie. Proces ten może, choć nie musi poprzedzić demagnetyzacja, czyli poddanie nośnika działaniu silnego impulsu elektromagnetycznego. Fizyczne zniszczenie ma szczególne zastosowanie w przypadku dysków SSD, z których nie da się usunąć informacji demagnetyzerem.

Niszczarki nośników to urządzenia, które w sposób fizyczny uszkadzają dysk, taśmę, telefon komórkowy czy tablet. Tylko te najwyższej jakości gwarantują całkowitą niemożność odczytania danych ze zniszczonych nośników. Urządzenia takie dziurawią, zgniatają nośnik lub mielą go na małe kawałki.

Na rynku dostępne są niszczarki ręczne oraz automatyczne. Pierwsze z nich do prawidłowego działania wymagają jedynie siły operatora. Takim urządzeniem jest np. niszczarka nośników ProDevice MMD360. Niewielka, łatwa w użyciu o przyjemnym designie, stanowi wyposażenie wielu biur na świecie. Urządzenie dziurawi nośnik przy pomocy wymiennego grota, wykonanego z utwardzonej stali.

 

 

Kolejną grupą są niszczarki automatyczne, które mielą nośniki danych – doskonałym przykładem jest tutaj np. wchodząca jeszcze w tym roku na rynek niszczarka nośników ProDevice DGX02. Urządzenie działa w sposób automatyczny, jest idealne w przypadku konieczności zmielenia większej ilości dysków, taśm, pamięci flash czy tabletów.

 

Niszczarka nośników danych

Niszczarka nośników danych DGX02